Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом на Сенатот на САД донесе резолуција за Етиопија

(Извор: GovTrack) - H.Res. 445: Осудување на сите насилства и кршење на човековите права во Етиопија, и повикување на…… Владата на Етиопија и Владата на државата Еритреја да ги отстранат сите војници на Еритреја од Етиопија, и за сите воинственици во конфликтот, вклучително и националната одбрана на Етиопија Силите, Народноослободителниот фронт Тигреј, […]

Продолжи со читање

Нови напади на етиопските воздушни сили го погодија регионот Тигре

(Извор: Си-Ен-Ен, од Бетлеем Фелеке, Васко Котовио и Џиван Равиндран) - Етиопските воздушни сили ги нападнаа областите Маи Цебри и Адва во недела, 24 октомври 2021 година. (Си-Ен-Ен) Воздухопловните сили на Етиопија извршија два воздушни напади во северниот регион Тигра, изјави владиниот портпарол Легесе Тулу за Си-Ен-Ен во неделата. Еден од штрајковите […]

Продолжи со читање

Етиопија: Што понатаму?

(Извор: RUSI, од Сајмон Рин и Ахмед Хасен, 22 октомври 2021 година Заглавена во конфликт што започна кон крајот на 2020 година помеѓу федералната влада и бунтовничките сили во Тигра, Етиопија се соочува со голем број можни сценарија. На 29 септември, Канцеларијата на ОН за шефот на Координацијата за хуманитарни прашања предупреди на претстоен глад во Етиопија […]

Продолжи со читање

Заменик генерален секретар за хуманитарни прашања и координатор за итна помош Мартин Грифитс изјава за воздушните напади во Етиопија

(Извор: ОН ОЧА, 22 октомври 2021) - Соопштение за печат Денес, хуманитарниот лет на ОН во Етиопија наменет за Мекел во Тигреј беше принуден да се врати во Адис Абеба поради воздушни напади во Мекел - инцидент што предизвикува сериозна загриженост за безбедноста на хуманитарен персонал кој работи на помош на цивилите во хуманитарни […]

Продолжи со читање

Барање за погреб мачка за арогантни зомби!

(Од Темесгн Хулу) - Предолго ја закопувавме мојата глава, одевме незабележително меѓу толпата и го избравме коритото Наспроти отвореното високо место Поради страв од вашата моќна незауздана земна моќ, само надевајќи се дека еден ден ќе разберете дека трпението може да плати исклучен. Наместо тоа, се најдовме газени одново и одново, […]

Продолжи со читање

Владата на Етиопија намерно е подготвена да фати авион на ОН во вкрстен оган среде воздух

(Извор: Глоуб Њуз Нет) – ОН велат дека владата била свесна за авионот со 11 хуманитарни работници бидејќи едногодишниот конфликт со Тигре ескалирал етиопските воени воздушни напади во петокот на 22 октомври 2021 година принудиле хуманитарен лет на Обединетите нации кој бил на 4:30 минути од слетува во главниот град Тигреј Мекел за да се врати назад. Портпаролот на етиопската влада Легесе Тулу […]

Продолжи со читање

Владата на Етиопија го нападна регионалниот главен град Тигари четврти ден оваа недела

(Извор: reuters, АДИС АБАБА) - Етиопија во петокот изведе воздушен напад врз главниот град на северниот регион Тигреј, четврти ден оваа недела, бидејќи се засилија борбите меѓу централната влада и регионалните сили. Владиниот портпарол Легесе Тулу рече дека воздушниот напад во петокот бил насочен кон база, која претходно припаѓала на етиопската војска, а сега […]

Продолжи со читање

Зошто војната против Тигре е и војна против демократијата

(Од Гебремихаел Зерацион, Д -р) - Ние сме само неколку недели од годишнината од геноцидната војна на Тигреј од страна на трипартитните сојузници во рогот, односно Аби Ахмед со неговите сојузници од Амхара, Исајас Афверки и Мохамед Фармаахо. За многу набудувачи, основната причина за војната се смета за борба за власт помеѓу Абиј […]

Продолжи со читање

СТЈ: Итен повик да се осуди и запре недискриминирачкото воздушно бомбардирање на Мекел Сити

За итно ослободување [Безбедност и правда за Тиграјците (СЈТ) е непрофитна организација регистрирана во САД 501 (в (3)) која се залага за благосостојбата на Тиграјците на глобално ниво.] Денес, СЈТ го издава ова итно соопштение до медиумите до ги повикуваме сите светски лидери, мултилатерални организации како што се ОН, Европската унија, Африканската унија, меѓународни организации, човечки […]

Продолжи со читање

Етиопија го започна четвртиот воздушен напад оваа недела врз главниот град Тигреј, Мекел

(Извор: Mail Online, By Afp) - Етиопија во четвртокот соопшти дека извршила уште еден воздушен напад врз главниот град Тигре погоден од војна, четврто такво бомбардирање оваа недела во кампањата за која вели дека има за цел објекти на бунтовниците. Последниот штрајк беше насочен кон објект „во моментов служи на TPLF за воена обука“, владиниот портпарол Легесе Тулу […]

Продолжи со читање

Етиопија изврши нов воздушен напад врз главниот град Тигреј

(Извор: Вести на Канал 4) - Етиопија повторно започна воздушни напади против главниот град на северниот регион Тигреј. Се водат борби меѓу силите на Етиопија и Тиграјан веќе скоро една година, а владината блокада на регионот ги отсече шесте милиони луѓе кои живеат таму од многу потребната хуманитарна помош. Денес, […]

Продолжи со читање

Етиопија изведува два воздушни напади врз Тигари за неколку часа, војната ескалира

(Извор: Ројтерс, АДИС АБАБА) - Резиме Влада: Втор удар насочен кон бунтовничките средства во главниот град на Агбе, регионалната престолнина Мекел, третпат за два дена, силите на Тиграјан велат дека ударите покажуваат дека владата е очајна Војната што изби во Тигреј во ноември минатата година, Во конфликтот загинаа илјадници луѓе, раселени над 2 милиони Владата на Етиопија изведе втор воздух […]

Продолжи со читање

Порака до Трудо: Стоп за поддршката на Канада за војната против Тигре

(Извор: Spring, By Tigray Advocacy Canada) - Канадскиот премиер Џастин Трудо се означи себеси и неговата надворешна политика како еколошки свесни и феминистички. Но, еден од најголемите приматели на канадска развојна помош е владата на Етиопија, која започна брутална војна против народот Тиграјан - војна која конкретно ги таргетираше жените, […]

Продолжи со читање

Третиот воздушен напад го погоди главниот град на египетскиот регион Тиграј

(Извор: АП, Кара Ана, Најроби, Кенија) - Нов воздушен напад го погоди главниот град на египетскиот регион Тигреј, изјавија жителите во средата, додека Обединетите нации соопштија дека го намалуваат за повеќе од половина присуство во Тиграј, бидејќи владината блокада запира напорите за хуманитарна помош и луѓето умираат од недостаток на храна. Војната во […]

Продолжи со читање

Наследството на Амара за измама и гасконада

(Од Темесген Кебеде) - ድሙ ድሙ አይገድፍ እሙ እሙ: Потомска мачка тешко дека нема да го копира чинот на неговата мајка. Ова го кажувам затоа што, еден Амхара, иронично од затворска ќелија - дури и кога системот е неkубезен кон него како што би очекувал - излегува во одбрана не само на империјата што ја измислиле неговите предци, туку […]

Продолжи со читање

Канцеларијата за надворешни работи Тигреј (ТЕАО) Неделен брифинг број 11: Преглед на хуманитарната ситуација во Тигреј

 

Продолжи со читање

Три деца загинаа во напад врз Мекела во Етиопија - ОН

(Извор: Ројтерс, GЕНЕВА) - Три деца загинаа, а едно лице е рането во воздушниот напад врз главниот град на регионот Тиграј во Етиопија во понеделникот, соопштија Обединетите нации, повикувајќи се на локалните здравствени работници. Здравствените работници рекоа дека жртвите се предизвикани во штрајкот во предградието на Мекел, Јенс Лерке, […]

Продолжи со читање

Еритрејците и Амхарите инсистираат да ораат со минатиот вол

(Од Јаред Хулуф) - Тешко е да се поверува на луѓето. Од час и ден, тие постојано ги менуваат своите положби на положба кон полошо, така што постојано ја губите довербата во нив. Едно е да крадеш, едно да изневеруваш, а друго е ако постојано ја негираш вистината дека некој е фатен црвено […]

Продолжи со читање

Етиопската влада го призна воздушниот напад на Мекел во Амхарски, 4 часа откако го негираше на англиски јазик

(Извор: Глоуб Newsуз Нет) - Етиопија призна дека извршила воздушни напади во главниот град Тигреј, Мекел, неколку часа откако го негираше тоа. Државната новинска агенција, „Етиопија прес агенција“, објави дека нападите биле насочени кон објектите за комуникација и оружје на Тиграј. Но, медицинските и доказите на сведоците покажаа дека тројца цивили од едно семејство биле убиени, а повеќе од […]

Продолжи со читање

ГСТС: Изјава за осуда на воздушниот напад врз цивили во Мекел од режимот на Етиопија и повик за итна зона на забранети летови над Тиграј

За итно објавување: Осуда за воздушен напад врз цивили во Мекел од режимот на Етиопија и повик за итна зона за нелетање над Тигреј Глобалното друштво на научници и професионалци од Тиграј ги осудува најостро можните воздушни напади извршени денеска, 18-ти октомври 2021 година, врз цивили во Мекел, главниот град на […]

Продолжи со читање

Етиопија: Европската унија изготвува планови за санкции и посета на Адис Абеба

(Извор: Европска унија)-Совет за надворешни работи: Забелешки на високиот претставник/потпретседател Joseозеп Борел на прес-конференцијата Луксембург, 18/10/2021-22:54, ЕДИНСТВЕН ИД: 211018_19 „Третото прашање беше Етиопија. Одбележуваме тажна годишнина, „прва годишнина“ од конфликтот во Тигреј. Оттогаш, Тигреј беше разбиен од систематски прекршувања на човечки […]

Продолжи со читање

Премиерот на Етиопија се закани дека ќе престане со помошта за храна што влегува во земјата

(Извор: Телеграф, Би Вил Браун, АФРИКА КОРЕСПОНДЕНТ 18 октомври 2021 година • 6:00 часот) - Милиони луѓе се соочуваат со глад, бидејќи граѓанската војна беснее во Тигреј, но само мала количина на набавки добива темелна Премиерот на Етиопија навести дека може да ја прекине меѓународната помош во храна од предавање на милиони луѓе кои се соочуваат со глад во Тигреј […]

Продолжи со читање

Етиопија: Воздушни напади го погодија главниот град Тиграј Мекел

(Извор: ДВ) - Соопштението го објави регионалната ТВ контролирана од Народноослободителниот фронт Тиграјан и потврдена од хуманитарни извори. Тоа се првите воздушни напади врз Мекеле од почетокот на конфликтот пред една година. ТВ Тиграи рече дека нападот врз градот Мекеле бил извршен од воздушните напади на премиерот на Етиопија […]

Продолжи со читање

Етиопија се впушта во хаос. Време е за нов Дејтонски мировен процес

(Извор: Политико, од АЛЕКС РОНДОС и МАРК МЕДИШ)-Премиерот на Етиопија, Абиј Ахмед, зборува зад стакло отпорно на куршуми на неговата инаугурација на 4 октомври, откако положи заклетва за втор петгодишен мандат, во Адис Абеба, Етиопија. | Mulugeta Ayene, File/AP Photo Милиони гладуваат; atверствата изобилува. Но, има уште време да се свртиме […]

Продолжи со читање

„Господ помилуј“: residentsителите на Тиграј го опишуваат животот под опсада

(Извор: АП, ЦАРА АНА, НАИРОБИ, Кенија) - Како што храната и средствата за нејзина купување се намалија во градот под опсада, младата мајка чувствуваше дека не може повеќе. Таа се самоуби, не можејќи да ги нахрани своите деца. Во католичка црква низ градот, брашното и маслото за да се направат заеднички обланди ќе […]

Продолжи со читање

Не непристрасно, без принципиелен, неосновач: посредување на Африканската унија во Етиопија

(Извор: Фондација за светски мир, од МУЛУГЕТА ГЕБРЕХИВОТ БЕРХЕ) - Упатството на Обединетите нации за ефективна медијација го препознава медијацијата како еден од најефикасните методи за спречување, управување и пред с,, решавање конфликти. Меѓутоа, за да биде ефективен, процесот на медијација бара повеќе од назначување на личност од висок профил за да дејствува како трета страна. […]

Продолжи со читање

Стравувањата за хуманитарна криза ја зафатија Тигреј додека Аби Ахмед започнува да прави или прекинува војна

(Извор: Индипендент)-„Последната офанзива“ што ја започна Адис Абеба во Тигреј, ги зголеми стравувањата за нејзиното влијание врз општата популација, пишува Ахмед Абадух Скршен човечки череп, парчиња човечки коски и крвави облеки расфрлани околу она што изгледаше како изгорени масовни гробишта, каде што луѓето пребаруваа голем број лични документи. […]

Продолжи со читање

፣ የለሹና ከጅምሩ የአፍሪቃ የአፍሪቃ

(በሙሉጌታ ገብረሕይወት: መስከረም 20-2014)-ትርጉም-አገኘሁ እና ንጉሱ ከተባበሩት መንግስታት ይህ እንዲሆን ግን ትልቅ ስምና ዝና ያለውን ሸምጋይከመሰየም በላይ የሆነ ድርጊት ይጠይቃል. ይህ ሂደትስኬታማ እንዲሆን ቢያንስ በግጭት ውስጥ ያሉወገኖች በአሸማጋዩ ድርጅትና ግለሰብ ላይ መስማማት አለባቸው. … ውስጥ ያሉት… […]

Продолжи со читање

Преговорите меѓу Етиопија и TPLF со исклучување на други политички сили во Тиграј се „залудни“, велат три опозициски партии во Тиграј

Три опозициски партии во Тигреј (Партија на независноста на Тигреј, Салсај Вејане Тигреј, Национален конгрес на Велика Тигреј) во петокот објавија соопштение во петокот, 15 октомври 2021 година, во кое го фалат извршниот ред на претседателот Бајден и потегот на ЕУ за акција. Во соопштението се потсетува дека беше извршен едногодишен геноцид врз луѓето во Тиграј од етиопската влада и сојузниците и […]

Продолжи со читање

Ниту непристрасно ниту независно: Заедничка истрага за човекови права на ОН-ЕХЧП во Тигреј

(Извор: ФОНДАЦИЈА ЗА СВЕТСКИ МИР) - Од Чиди Одинкалу, Паулос Тесфагиоргис, Алекс де Ваал и Делија Барнс Во март, Високиот комесар за човекови права на ОН (ОХЦХР) воспостави заедничка истрага за наводни прекршувања на човековите права извршени за време на конфликтот во Тиграј , Етиопија. Контроверзно, партнерот беше Етиопската комисија за човекови права (ЕХРЦ). […]

Продолжи со читање

Војници од Еритреја и милицијата Амхара силувале 65 -годишна калуѓерка Тиграјан постојано и јавно

(Извор: Globe News Net) - Г -ѓа Тиемту Афеверки, 65 -годишна калуѓерка, го живееше својот живот во чистота, посветувајќи го за својот Бог; таа никогаш не била во брак или таков вид. С All што знаеше беше нејзиниот Бог, Библијата и нејзините молитви. Нејзиниот живот беше главно во манастири во Етиопија и во странство; […]

Продолжи со читање

Турција ја проширува продажбата на вооружени беспилотни летала на Етиопија и Мароко - извори

(Извор: Ројтерс, Од Орхан kоскун и onatонатан Спајсер, Еце Токсабај) - Беспилотно летало Бајрактар ​​е забележано за време на проба за воената парада на Денот на независноста на Украина во центарот на Киев, Украина, 18 август 2021 година. оружјето расте по успесите на турската војска Извозот се зголеми во Етиопија, Мароко во последните месеци Испораките на дронови […]

Продолжи со читање

Канада и војната против Тигреј

(Извор: канадска димензија, од Фифи Х.) - Владата на Трудо продолжува да обезбедува финансиска поддршка за владата на Етиопија и покрај обвинувањата за воени злосторства Премиерот Justастин Трудо пристигнува во главниот град на Етиопија, Адис Абеба, во обид да ја зголеми поддршката за место. за Канада на Советот за безбедност на Обединетите нации, 7 февруари, […]

Продолжи со читање

Геноцидната опсада врз Тигреј

(Извор: Globe News Net, By Leake Zegeye) - Целосната опсада против над 6 милиони жители на Тиграи, се нарекува „Злосторства против човештвото. Кривично дело истребување. Злосторството масовно гладување. И, секако, многу полошо од Дарфур “, од Алекс Де Ваал од Фондацијата за мир во светот - фондација позната […]

Продолжи со читање

„Балансиран“ пристап кон средновековната војна на Абиј се потсмева на правдата

(Извор: Африкански извештај, од д -р Дебресион Гебремихаел - претседател на Тигреј) - Владата на Тигар и луѓето не треба да се соочуваат со меѓународни санкции за да се обидат да избегнат уништување. Меѓународниот одговор на геноцидната војна на владите на Етиопија и Еритреја врз Тиграј беше страшно несоодветен. Но, она што исто така е збунувачко за меѓународниот одговор има […]

Продолжи со читање

Вториот висок функционер на Фондот за население на ОН се сети на изјавите за војната во Тигреј

(Извор: Јаху Newsуз, АФП, од Роби КОРИ-БУЛЕТ, 12 октомври 2021 година, 6:27 часот)-Фондот за население на ОН го отповика својот шеф на Етиопија, соопшти агенцијата во вторникот, второ такво заминување овој месец по експлозивно интервју во која и двајцата службеници се жалеа дека се ставени настрана од повисоките претставници на ОН, за кои тврдеа дека се сочувствителни кон бунтовниците Тиграјан. Заминувањето […]

Продолжи со читање